Бот - Страница 165


К оглавлению

165

96

Гуам — острів у західній частині Тихого океану, що входить у склад США, але має статус організованої неприєднаної території (organized unincorporated territory). Північно-східну частину острова займає база ВПС США.

97

54 метри.

98

«C-130 Hercules» — чотиримоторний турбопропелерний військовий транспортний літак. Одна з його модифікацій (KC-130) використовується як повітряний танкер. Маса пального, що перевозиться, — 19 900 кг.

99

Ідеться про авіаносець «CVN-76», названий в честь Рональда Рейгана.

100

Маються на увазі вже згадані раніше винищувачі 5-го покоління «F-22 Raptor».

101

Freeware (від англ. free [of charge] — безплатний, та software — програмне забезпечення) — програмне забезпечення, чия ліцензійна угода не вимагає виплат правовласнику, безплатні програми з інтернету.

102

Для зручності білим прямокутником на малюнку виділена ділянка, показана у збільшеному вигляді на наступному (другому) зображенні множини Мандельброта. Другий малюнок у свою чергу містить білу рамку, що окреслює ту частину фрактала, котра збільшена і продемонстрована на третьому малюнку, і т. д. Якщо рамки немає, значить збільшена центральна частина попереднього малюнка (див. вклейку).

103

Бенуа Мандельброт (1924–2010) — французький та американський математик (за походженням — литовський єврей), творець фрактальної геометрії. Лауреат премії Вольфа з фізики (1993).

104

Зрозуміти принцип побудови множини Мандельброта нескладно. Для цього не потрібно фахових знань з математики. Достатньо пригадати просту річ, яку всі ми вивчали на уроках алгебри у 6-му класі, — комплексні числа. В той же час ця інформація не стосується безпосередньо подій у романі, через що я вирішив не додавати її в текст. Якщо вам не цікаво занурюватись аж так глибоко або ж ви вважаєте, що розібратися з комплексними числами буде складно, просто продовжуйте читати далі. Для розуміння подальших подій досить поверхового уявлення про те, що таке фрактали. Для тих же, хто хоче дізнатися більше, наприкінці книги розміщено додаток (Додаток А. Множина Мандельброта), де описується принцип побудови та історія відкриття цього фрактала.

105

Більшість нелінійних диференційних рівнянь аналітично розв’язати неможливо. Ті окремі винятки, які можна розв’язати, вимагають оригінальних, нестандартних підходів.

106

От хто не нудьгував увесь цей час (фр.).

107

SSG-69 (нім. Scharfschützengewehr — снайперська гвинтівка) — австрійська снайперська гвинтівка, прийнята на озброєння у 1969 році. Вважається однією з кращих у світі. Стоїть на озброєнні армії, поліції, спецзагонів та прикордонних військ країн — членів НАТО.

108

Кататонія (кататонічний синдром) — психічний розлад, що характеризується порушенням рухових функцій. Одним із проявів кататонії є ступор.

109

H field — прийняте у фізиці позначення магнітного поля (буквою H позначають напруженість магнітного поля).

110

Delight — задоволення, насолода, розвага (англ.).

111

Антагоніст (біохімія) — речовина, біологічна дія якої прямо протилежна дії іншої речовини.

112

Рекуператор (від лат. recuperator — той, що отримує назад) — теплообмінник для вловлювання тепла/холоду вихлопних газів чи витяжного повітря.

113

«KC-10 Extender» — важкий повітряний заправник на базі цивільного авіалайнера «McDonnell Douglas DC-10». Extend (англ.) — розширювати, extender — розширювач, тобто той, що розширює радіус дії літаків.

114

Ідеться про швидкість, за якої відбудеться відрив літака від землі. 120 вузлів = 222,4 км/год.

115

Офіцери між собою визначають, на якому режимі будуть злітати: номінальному (режим повної нефорсованої тяги двигунів, зазвичай використовується, коли літак неповністю завантажений) чи злітному (режим роботи двигунів, що забезпечує максимальну потужність та тягове зусилля).

116

Всі літаки «В-2 Привид» носять назви, пов’язані з одним зі штатів США: наприклад, стелс-бомбер за номером 88-0329 називається «Spirit of Missouri», 89-0128 — «Spirit of Nebraska», 93-1088 — «Spirit of Louisiana» тощо.

117

Бриючий політ — політ літака на висоті гранично малій (5–100 метрів), але в той же час достатній для забезпечення можливості своєчасного маневрування в разі зустрічі з перешкодами. Застосовується з метою замаскованого наближення і нападу на об’єкт, що прикривається потужними засобами ППО.

118

Звучить приголомшливо, але це правда: на відміну від російських дальніх бомбардувальників «Ту-95», де на перших серійних машинах не було навіть туалетів (!!!), «B-2» обладнаний повноцінною кухнею і ліжками для відпочинку екіпажу.

119

360 вузлів = 670 км/год.

120

Ефективна площа розсіювання (ЕПР) в радіолокації — площа уявної поверхні, котра, будучи поміщена в точку знаходження цілі, перпендикулярно до променів локатора, створить у точці розташування радіолокаційної станції таку ж густину потоку відбитої потужності, як і реальна ціль. Іншими словами, ЕПР рівна площі суцільного листа, котрий, якщо ним замінити реальний об’єкт (напр., літак), поверне на радіолокатор хвилю такої ж потужності, як і сам об’єкт. Вимірюється в м. ЕПР об’єкта залежить від форми, розмірів, матеріалу, з якого він виготовлений, а також від орієнтації стосовно приймача (локатора). ЕПР реальних об’єктів: винищувача — 3–12 м, автомобіля — 3–10 м, важкого бомбардувальника — 13–20 м і вище, крейсера — 12 000–14 000 м, людини — 0,8–1 м, лебедя-шипуна — менше за 0,0228 м. ЕПР стелс-бомбардувальника «B-2 Spirit» коливається в межах 0,0014–0,1 м. Це значення значно нижче від мінімальної ЕПР, на яку реагують зенітні ракети чи ракети винищувачів (0,3 м). Цебто для самонавідних ракет стоп’ятдесятитонний «B-2» просто не існує.

165